Ką skaito velykiniai zuikiai?

 

Emigrantams kartais priekaištaujama, jog jie per daug idealizuoja kitas valstybes ir jose esančias tradicijas. Gal ir mane galima kaltinti tuo pačiu, bet kai kurios kitų šalių tradicijos, manyčiau, yra labai teigiamos ir būtų smagu, jei jos ir Lietuvoje prigytų. Štai, pavyzdžiui, Norvegijoje yra stipri tradicija velykinių laisvadienių metu skaityti detektyvus. Påskekrim (Påsk- Velykos, krim- kriminalas) sąvoka Norvegijoje atsirado jau praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje, nes būtent pavasarį velykiniu laikotarpiu buvo leidžiami kriminaliniai romanai. Ten net kasmet yra renkama viena knyga, kuri oficialiai tampa metų velykiniu detektyvu. 

Šiais metais buvo išrinkta Anne Holt knyga”Moneyman”  (originalo kalba-“Pengemannen”). Keletas šios autorės knygų yra išverstos ir į lietuvių kalbą: “Pezidentės pasirinkimas”, “Tai, kas mano”, “Tai, kas nekada neįvyksta”.

Juk galima pasvajoti, kad tokia tradicija skaityti knygas per Velykų šventes atsirastų ir prigytų ir Lietuvoje. Paridename kiaušinius, suvalgome velykinio pyrago ir susėdame skaityti.

K.Ž.G

4 thoughts on “Ką skaito velykiniai zuikiai?

  1. Jetus, kaip norėčiau tokios tradicijos 🙂 bet jau įsivaizduoju rėkavimus, kad ne gana kiaušinius per prievartą per velykas reikia valgyt, tai dar ir knygą skaityt 😀

  2. Aš irgi nustebusi, panašiai kaip išgirdusi apie saldumynų valgymo tradicijas Švedijoje. Pasakojo švedas, bet sakau, gal perdėjo? Ar tiesa, kad vaikams saldumynų neparduoda ir juos leidžiama valgyti tik savaitgaliais? Mūsų šeimai šitas paskutinis labai patinka ir tinka. Kol kas taikom, neaišku kaip bus kai vaikai paaugs 🙂
    O ką paskui daro su perskaityta knyga? Aptarinėja? Kaip atrenka autorių? Nekvepia “prakišinėjimu”? Ar autorius norvegas turi būti? O tai tiek daug knygų klubų Norvegijoje, kad net siūlo aptarimo gaires?! Nieko sau kaip smagu.

  3. Anafora, saldumynus vaikams Svedijo parduoda. 🙂 Bet yra tokia tradicija, kad seimos vaikams perka saldumynus savaitgaliais (lordagsgodis- sestadienio saldainiai), taip stengiamasi apriboti saldumynu kieki vaikams. Bet tai nera kazkokia taisykle.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s