Skaitymo Nevienatvė

Literatūros pamokos, kurių metu mes visi diskutuodavom kurią nors skaitytą knygą, man iki šiol yra pačios gražiausios. Atsimenu, kaip jų laukdavau.

Ir ne vien todėl, kad pats skaitymas man labai patiko, bet ir todėl, kad per tokias pamokas nebuvo skaitymo vienatvės. Tada sedėjom klasėje visi (na gerai, gal ne visi, bet didžioji dauguma) perskaitę tą pačią knygą ir visi galėjome apie ją kalbėtis.

Pamenu kaip K.Ž.L  per literatūros pamoką M.Katiliškio knygos “Miškais ateina ruduo”  vieną pagrindinių herojų išvadino bestuburiu. Atsimenu, kaip man buvo smagu, nes ir aš buvau tos pačios nuomonės.

Skaitymas seniau buvo vienatviškas užsiėmimas (jei jis nevykdavo garsiai). Skaitai knygą, perskaitai, apgalvoji, gal dar draugui parekomenduoji. Geriausiu atveju draugas tą knygą irgi perskaito, ir tada galima šiek tiek pasikalbėti apie knygą: “Ar patiko?”

Dabar laikai yra kiti. Be didelių pastangų galima surasti šimtus žmonių, kurie tuo pačiu metu skaito tą pačią knygą arba labai detaliai išdėsto savo nuomonę apie knygą bloguose, internetiniuose puslapiuose ir pan.

Man labai smagu, kad po to kai aš perskaitau knygą, galiu pagooglinti ir rasti kitų žmonių mintis, apmąstymus, recenzijas.  Galiu netgi dalyvauti tarptautiniame book circle ir skaityti tą pačią knygą, kurią rekomenduoja Oprah Book Club, kad po to galėčiau žiūrėti diskusiją per televiziją ir parašyti savo nuomonę internetiniame forume.

S.Johnson “Wall Street Journal” rašo:Nobody will read alone anymore. Reading books will go from being a fundamentally private activity — a direct exchange between author and reader — to a community event, with every isolated paragraph the launching pad for a conversation with strangers around the world.

E-knygos dar labiau ir greičiau skatina skaitymo Nevienatvę. Elektroninė skaityklė Kindle, pavyzdžiui, suteikia galimybę sužinoti, kokius sakinius pasižymėjo kiti skaitytojai skaitydami tą pačią knygą. Tokiu būdu sukuriamas skaitymo bendrumas, kuris buvo neįmanomas anksčiau.

Mūsų blogas irgi yra skaitymo nevienatvės pavyzdys. Kai nuomonės apie geras ir blogas knygas lekioja nuo vieno skaitytojo iki kito, kai ateini į knygyną su mūsų skaitytojų rekuomenduotų knygų sąrašu, kai skaitai kitų žmonių komentarus apie knygą, kurią skaitai kaip tik dabar, supranti, jog skaitymas pavirto socialia veikla, jungiančia žmones daug tampriau nei kada nors anksčiau.

Perfrazuoju P.McCartney ir dainuoju “No More Lonely Books…”

K.Ž.G.

9 thoughts on “Skaitymo Nevienatvė

 1. Koks gražus įrašas :).
  Skaitymas – brangus malonumas ir laiko atžvilgiu. O dar žmonių pomėgiai tokie skirtingi, ir kartais nustembi, kad skaitantys dar neišnyko tarp keliaujančių, slidinėjančių, žvejojančių, medituojančių, jodinėjančių, gaminančių…
  Smagu, kad esate!

 2. Aha, gražu.

  Bet, minutėlę, negi tik per Kindle gali pamatyti kitų pasižymėtus sakinius? Mėgstu patyrinėti knygų iš bibliotekų marginalijas. Štai Gary romane radau net tris skirtingas rašysenas, kartą pasakose buvo palikti latviški įrašai, Kunčino “Tūloje” jautrios išvadėlės, Binkio poezijoje nuoroda nežiniukams, kad eilėraštis įdainuotas Kernagio, skolintų knygų užlankstyti kampučiai, nurodantys, savininko mėgiamas vietas, o kur dar nuo malonumų nutolęs akademinis mokymasis, kuris irgi turi savų pokštų (pvz. autorinį gležnutį eilėraštį labai rimtoje knygoje) :} Tikra skaitymo Nevienatvė! Tegyvuoja ji.

 3. Giedre, man labai patinka Katiliskio knygos pavadinimas. tai vienas is pavadinimu, kuriuos daznai pasakau. Na, kiekviena rudeni, kai miskais ateina ruduo. bet, aisku, visiskai neprisimenu tos situacijos, apie kuria cia pasakoji. Visi tokie tavo prisiminimai, ypac apie mane, kuriu as visiskai neprisimenu, man sukelia tokius idomius ir keistus jausmus – lyg kazkas bandytu mane pacia su manim supazindinti, lyg skaityciau koki savo asmenini horoskopa apie ateiti (nors is tikro tai apie praeiti). tas pats jausmas apima skaitant mano laiskus tau – as ten saves irgi nepazistu ir daznai negaliu patiketi, kad ten parasiau as. keista ane?

  o is vis keisciausia, kad pirma karta skaitydama, praskaiciau ta vieta, kad ten as. o dabar skaitydama ziuriu ir negali patiket, kad praskaiciau. nu, zodziu…

 4. Aš kartais pasijaučiu vieniša ;D – man l.truksta kartais ne tai, kad padiskutuoti, bet išsiaiškinti, kažkokį neaiškumą, mintį, dar ką nors – paprastai blog’ai tik pateikia perskaitytų knygų refleksijas, bet nediskutuoja, dažnai ne toks jų tikslas ir dar dažnaiu to negeba…, “komerciniais” komentarais nepasitikiu-neskaitau (kaip knygų klubo, opros ir pan.) O internete atsakymų nerandu taip dažnai kaip norėčiau. Todėl labai mėgstu literatūros vadovėlius visokius. Dar aišku nepataikaujant šis blogas 😀

  1. Anafora, uzsiregistruok tada pavyzdziui, Good Reads, ten galima sakinius kartu su kitais narplioti

 5. Anafora, butinai diskutuokim komentaruose – as kaifuoju, kai galima padiskutuoti. daznai po diskusijos, akcento kokio naujo visai kitaip pradedu suprasti knyga.

  Vaida, o prieraisios tevystes centre ar dar buna knygu vakarai? (tikiuosi vaida perskaitys) 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s