Vėl “Obuolio” knyga. Apie ją senokai vaikščiojau ratais knygyne, bet kažkaip vis kaina atbaidydavo, kol galiausiai nusipirkau su nuolaida “Pegase”. Tikriausiai pirmą kartą taip buvo: perskaičiau knygą ir puoliau žiūrėt filmą (vakar iki pirmos žiūrėjau, ajajajai sunkus rytelis). Ir iš viso, kai pradėjau galvoti, nuo ko viskas prasidėjo nuo vištos, ar nuo kiaušinio – niekaip negaliu sugalvot. Iš kur aš ištaukiau šitą filmą, kuris jau seniai manęs laukia neperžiūrėtas? Gal nusižiūrėjau iš “Kino pavasario”? Visai neatsimenu. Na, bet gavosi viskas iš karto: ir knyga ir filmas, o, kartojuosi, taip dar nėra buvę…
Apie knygą. Visą laiką skaitant neapleido jausmas: kodėl man skaityti aprašą ant knygos viršelio buvo įdomiau nei pačią knygą? Ir nežinau atsakymo. Tikrai nežinau. Žinot, man vėl (kad ir kaip stengčiausi išvengti tos minties) peršasi jausmas, kad kaltas vertimas (ir vėl “Obuolio” vertimas!!!), o ne knyga.

Pats knygos atsiradimas neįtikėtinas – ji parašyta 200 000 akies mirksnių (drugelio plazdėjimų) visiškai paralyžuoto žmogaus, turinčio aiškią sąmonę, žmogaus įkalinto savo kūno skafandre, “locked-in syndrom’e”. Kodėl man ta knyga taip nesiskaitė? Juk atrodo, vieno vakaro, vieno prisėdimo knyga, o skaičiau net keletą dienų… Gal tikėjausi kažko kito? Atgailavimo ir savigraužos “kodėl negyvenau, kai galėjau”? Gal labiau apmąstymų, o ne kasdienybės aprašymo? Iki šiol galvoju ir nežinau. Gal dėl to puoliau prie filmo?

O filmas man labai patiko. Man tikrai patiko pastatymas, muzika, aktoriai, vaizdai, operatoriaus darbas. Toks geras, kad vėl iš naujo norisi skaityti knygą (tik gal ne lietuviškai).
Iš “Kino pavasario” aprašymo: “Tai mažas kinematografinis stebuklas, paremtas tikra stebuklinga istorija. 1995 m. gruodžio 8 d. mados žurnalo „Elle“ redaktorius Jean-Dominique Bauby patyrė insultą ir liko visiškai paralyžiuotas. Iki tol smagiai gyvenęs 43 metų vyras dabar galėjo judinti tik kairiąją akį. Vienas mirksnis – „taip“, du mirksniai – „ne“. Naudodamasis tokiu fizioterapeutės sukurtu bendravimo kodu, per 14 mėnesių Bauby sugebėjo raidė po raidės sukurti lyriškus ir širdį veriančius memuarus. Jis mirė praėjus dviems dienoms po bestseleriu tapusios knygos išleidimo.” (Keistas ir komiškas faktas, kad vis kitas šaltinis skirtingai nurodo, po kelių dienų po knygos išleidimo Bauby mirė).
Bauby buvo svarbus ir įžymus žmogus, bet likimo, matyt, buvo numatyta gyventi dėl to, kad išmirksėtų knygą…
Keista, bet šį kartą sakau – pirma filmas, paskui knyga.
|prancūziškoji|
Filma maciau. Nuostabus. Ypatingas. Tikrai vertas demesio ir laiko.
Knyga – hmm, gal ir butu idomu. O kokia originalo kalba? Prancuzu?
Prancuzu. Dziaugiuos, kad sutapo nuomones del filmo
Sunkus atvejis. ir knyga noriu perskaityti ir filma paziureti… kaip cia viska speti? Ir taip jau pietauju darbe prie kompiuterio, kad galeciau bloga parasyti 🙂 ir miegoti velai einu, nes skaitau.
KZG, manau, pats laikas mazint tempus 🙂 Nors ir nesinori 🙂
L, o tu prancuziskai nebandai skaityti?
Oi, ne, tikriausiai dingciau ilgam is cia, skaitydama prancuziskai. aisku, galeciau pabandyt, jei tureciau prancuziska varianta. bet biski gaila laiko
Suprantu tave, jei skaitymas uzsienio kalba vis dar siek tiek eina pries srove, o ne slysta lengvai, tai ir skaityti nelabai traukia, ir laiko gaila.
Tai va, gaunas daugiau mokymasis, o ne skaitymas. nors markeso turiu ispaniskai 100 metu vienatves ir vilciu perskaityt irgi 🙂 svajone, zodziu, drambliukine.
Reiktų nusiteikti kad bus kelios knygos sunkesnės – po to jau “įsivažiuoji” ir kuo toliau, tuo lenviau 🙂 Aš pradėjau nuo detektyvų (E.George) – ir lengviau skaitosi, ir pamesti negali, nes įdomūs, o kai jau įsiskaitai, tada galima ir ką nors sunkesnio pasiimti. Drąsos ir sėkmės!
K.Ž.L – prašom šitame bloge projektą užvesti – ir atsiskaitinėti skaitytojams į savaitę po 10 psl iš Markeso ar kito autoriaus 🙂
Kristina/ Anafora, ą0 pls labai jau ziauru :)))
10 psl 🙂
Tada pagal galimybes 😉
Kino teatre Pasaka rodo Skafandra ir drugeli: http://www.kinopasaka.lt/news/533/43/Skafandras-ir-drugelis/d,filmas/?&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Pasaka_filmlaiskis_02_26