Skaityti draudžiama!

Niekam nėra paslaptis, kad kai kurios knygos buvo draudžiamos. L.Carroll “Alisa Stebuklų šalyje” buvo uždrausta Kinijos Hunan provincijoje už tai, kad knygoje gyvūnams buvo suteiktos žmogiškos sąvybės, J.Orwell “1984” buvo uždrausta Sovietų sąjungoj, Kenijoj ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Voltaire “Candide”, D.Brown “Da Vinčio kodas”, Anne Frank dienoraštis, Kafkos “Metamorfozė”, Nabokovo “Lolita, G.Flauber “Ponia Bovary” ir daugelis kitų buvo arba vis dar yra uždraustos kai kuriose pasaulio vietose. Nacistai, kaip žinia, ne tik draudė knygas, bet ir jas degino (tokių degintojų istorijoje tikrai daug): T.Mano, B.Brechto, E.M.Remarque, E.Kästner kūryba buvo laikoma  pavojinga, tad daugelis jų knygų egzempliorių buvo sumesti į liepsnas.

Pamenu, kaip žmonės rusų kalba skaitė ištraukas iš A. Solženicyno knygos “Gulago archipelagas” . (Lietuviškai ši knyga buvo išleista tik praėjusiais metais).

Atrodo, jog knygų draudimai priklauso praeičiai. Deja. Kai internete ieškojau medžiagos apie draudžiamas knygas, negalėjau įsivaizduoti, kad tai iki šiol vyksta tokiu dideliu mastu.

Niekada negalėjau net pagalvoti, kad Jungtinėse Amerikos valstijose (“land of the free”?), demokratinėje valstybėje gali vykti tokie cirkai.  Štai, pavyzdžiui, mokyklų inspektorius Mičigane įvedė tam tikrus apribojimus (laikykitės, kad nenuvirstumėt iš nuostabos) knygoms apie Harį Poterį. Tai, kad dabartiniam popiežiui jos nepatinka, yra vienas dalykas (vadinasi, jis jas skaitė. Aš įsivaizduoju, kaip jis guli lovoje su naktine kepuraite ir skaito “HP”). Bet kad sekuliarizuotame pasaulyje “Hario Poterio” knygų neleidžiama eksponuoti bibliotekos lentynose, o jei nori jas pasiimti iš bibliotekos, reikia tėvų leidimo, yra baisu. Dabar tas sprendimas pakeistas, bet įsivaizduojat, kokius signalus siunčiame vaikams tose mokyklose?

Dorovės pasigendantis tėvas North Berwick, Maine siūlė mokyklai uždrausti J.D.Salinger “Rugiuose prie bedugnės”, o trijose mokyklose Renton, Washington iš skaitymo programos buvo išbraukta  M.Twain “Hekelberio Fino nuotykiai”, dėl joje pasitaikančio rasistinio žodžio.

Jei į pavienius moralistų tėvų  išpuolius galima reaguoti pasukiojant pirštą prie smilkinio, tai daug sunkiau yra numoti ranka į organizacijas, kurių tikslas – literatūros cenzūravimas. Štai pavyzdžiui, Citizens for Literary Standards in Schools mokykloje bando uždrausti K.Kesey “Skrydį virš gegutės lizdo” ir savo interneto puslapyje skaičiuoja, kiek kartų koks keiksmažodis yra pavartotas. Ir tokiu organizacijų yra ne viena ir ne dvi!

Net į galvą nebuvo atėjusi mintis, kad JAV kasmet reikia skelbti uždraustį knygų savaitę, kurios metu stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį i literatūros cenzūrą. Su lūdesiu žiūriu į šį žemėlapį, kur pažymėti knygų cenzūros atvejai Amerikoje, ir tikiuosi, kad tokių atvejų ten kasmet mažės.

K.Ž.G11 thoughts on “Skaityti draudžiama!

 1. O HP del ko draudziamas? del per dideles fantazijos? Juk ten lyg nei ruko, nei geria, nei keikiasi,nei mylisi garsiai…
  Siaip tai nustebau, kad tiek draudimu rytineje JA dalyje, kazkaip labiau tikejaus vidurio-pietu valstijose. Ar ten jau zmoniu nebeliko kam skaityt is viso? 🙂
  Siaip tai (kaip tikriausiai ir dauguma cia skaitanciu) gana anksti pradejau skaityt knygas ne pagal amziu ir nelabai suprantu to knygu cenzuravimo- gyvenimo gi neiscenzuruosi.
  Zinoma, lengviau drausti, nei pajudinti uzpakali ir sviesti!

 2. Haris Poteris cenzuruojamas uz okultines paziuras. nepatinka zmonems tai, kad propaguojama juodoji magija, o ne krikscioniskosios vertybes…

 3. Oho – čia man naujiena. Nors prieš kelias dienas dėliojau knygas, ir kaskart paėmus į rankas Rushdie pagalvoju, kad, še tau ŠIANDIEN dar yra šalis, kurioje vis dar yra toookia cendzūra, kad net rašytojus linčiuoja. O Tibetas, Kinija, o dar kiek man nežinomų…Bet, kad taip Amerikoje…nesitikėjau.

 4. jeigu gerai pamenu, jie prisikabino prie sakinio, kad vyno taurė nekenkia sveikatai 🙂 Mane pačią tai nustebino, nes tada Bukowskio knygas turėtų išvis uždrausti 🙂

 5. įdomus straipsnis 🙂 o Lietuvoje, žinau, buvo uždrausta Ivanauskaitės ,,Ragana ir lietus” dėl per atvirų scenų, erotiškumo… O aš ją perskaičiau ir nesupratau, ką jau ten tokio pamatė.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s