Iš taško A į tašką B

Aš skaitau važiuodama į darbą, skaitau važiuodama namo. Mano darbovietė – ne tame pačiame mieste, kur aš gyvenu. Tiesa, kelias neilgas, o kelionė tikrai pakankamai patogi. Ypač jei palyginčiau su savo kelionėmis iš standartinio miesto miegamojo rajono į gimnaziją miesto centre kiekvieną rytą pilnuose autobusuose.

Geltonuosiuose "Ikarus" autobusuose, oi, kaip nedaug knygų perskatyta!

Iki šiol puikiai pamenu visus piktus dėdžius ir burbančias tetules, kuriems užkliūdavo mūsų kuprinių dydis, mūsų kvatojimas, istorijos datų kartojimas ir namų darbų aptarimas. Kartais išgirsdavom, kad nėra čia ko autobusu važinėtis į mokyklą, reikia eiti į mokyklą savo rajone, nėra čia ko vietos autobuse užimti. Ir kokia laimė būdavo, jei atsirasdavo laisva vietelė! Tada viena mūsų atsisėsdavo, o likusios sudėdavo jai savo sunkiąsias kuprines ant kelių.

Kaip darosi labai aišku iš aprašymo- ta kelionė į gimnaziją buvo žiauriai nepalanki skaitymui. Grįžtant namo prieš prasidedant piko valandoms dar galėjai išsitraukti knygą, bet ryte tai būdavo neįmanoma.

Šiandien kaip tik prisiminiau tas mūsų keliones. Prisiminiau, nes pagalvojau, kaip lengva skaityti mano kelionės i darbą metu. Iš pradžių- 15 minučių šiltame autobuse, kur visada yra vietos atsisėsti, kur langai nėra apšarmoję ir nereikia juose pratrinti mažo langelio, kad žinotum, kada reikės išlipti. Po to- persėdu į traukinį ir skaitau maždaug 25 minutes. Taigi, per dieną susidaro visa valanda skaitymui (jei koks kolega neatsisėda šalia, ar koks studentas nepradeda kamantinėt, ar jau ištaisiau egzaminą).

Labai smagu, kad daug kas skaito kelionėje. Traukinyje beveik visada netoliese sėdi bibliotekininkė ir iš medžiaginio maišelio su Göteborg’o knygų mugės emblema traukia savo knygas. Šiandien netoliese sėdėjo kokia 16metė mergina ir skaitė “Twilight”. O autobuse vyras, sėdėjęs priešais, skaitė S.Larsson “Men who hate women”.

Skaitantieji kelionėje nesikalba. Tai būtų tarsi maža nuodemė trukdyti kitą skaitytoją- na, tiesiai to niekas nesako, bet yra tokia nerašyta taisyklė. Bet yra viena išimtis! Kai susitinka du skaitytojai ir jie skaito tą pačią knygą. Pirmasis, tai pastebėjęs, pasuka savąją knyga taip, kad antrasis pamatytų. Ir tada abu vienas kitam nežymiai nusišypso.  Knygos riša žmones. Nors ir trumpai sekundei rytiniame traukinyje.

Ateinančią vasarą mano darbovietė persikels į tą patį miestą, kur gyvenu aš, tad nebeteks man į darbą važiuoti traukiniais, ir skaitymas keliaujant į darbą gerokai sutrumpės. Pasiilgsiu to jausmo, kai įlipi į traukinį ir rankinėje makaluoji ranka, kad atrastum knygą. Pasiilgsiu bibliotekininkės su medžiaginiu maišeliu ir garso, sklindančio nuo traukinio bėgių, kai verti puslapį po puslapio ir bandai suspėti perskaityti puslapį prieš traukiniui sustojant stotyje.

O kaip jūs skaitote kelionėse?

K.Ž.G

6 thoughts on “Iš taško A į tašką B

 1. Giedre,
  labai gražus pamąstymas. Giedras 🙂 Prisiminiau vieną savo komandiruotę į Švediją. Važiavau su savo direktorium. Skridom iš Palangos į Kopenhagą ir traukiniu važiavom į Borlange. Geras gabaliukas kelio Direktoriaus komentaras: “Su tavim neįdomu keliauti, nes tu vis skaitai ir skaitai”. O aš visą kelionę nervinaus, kad jis vis plepa ir plepa ir neduoda man paskaityt, o aš iš mandagumo turiu klausytis 😀
  Kaip pavydžiu tau tos skaitymo valandos… pavydėk ir tu pati sau 🙂

 2. Labai jaukus pasisakymas, skaičiau su tokia nostalgija 🙂 Šiuo metu man tenka važinėtis visuomeniniu transposrtu, per dieną apie 1val. Ir labai dėl to džiaugiuosi, nes kaip ir tu, skaitau knygas. Skirtumas tik tas, kad tokia būnu vienintel ir daugiau susilaukiu keistų žvilgsnių 🙂 Tikrai norėčiau kada padiskutuoti su kitu tokiu “viešuoju skaitytoju” autobuse 🙂

 3. Kai tekdavo važinėti metro, tai turėdavau “metro knygą” – tokia pasirinkdavau nesunkią (visomis prasmėmis), na kokią nors “paperback”. Man dar labai patinka stebėti, kokias knygas žmonės skaito – pernai tikrai pačios populiariausios buvo Meyer “vampyrinės”. O šiaip tai patogiausia skaityti oro uoste, laukiant skrydžio arba lėktuve – tada laiko apsčiai, patogu, tylu, ramu (dažniausia).

  1. O man kartais tenka skaityti net per paskaitas 🙂 kai būna labai nuobodu klausytis dėstytojos, tai išsitraukiu savo knygą ir skaitau 🙂

   1. Dori,

    ir aš skaitydavau per paskaitas.
    Bet dabar nebeskaitau per paskaitas – mano studentai kažin ar suprastų, jei išsitraukčiau knygą 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s