Laimingiausi pasaulyje žmonės

Kaip man  gaila, kad kartais būna kone neįmanoma parekomenduoti vieną ar kitą knygą, nes ji išleista vien tik švedų kalba. Galėčiau čia prirašyti šimtą knygą liaupsinančių sakinių, bet kas iš to? Lyg įsijungusi Skype kamerą su didžiausiu malonumu valgyčiau didžiulį gabalą torto su braškėmis- pačiai labai skanu, o tas, kas žiūri net to skanaus kvapo neužuodžia.

Bet šiandien negaliu susilaikyti ir turiu papasakoti apie knygą, kurią vakar perskaičiau. Jau seniai norėjau perskaityti Lena Sundström knygą  “Världens lyckligaste folk” (“Laimingiausi žmonės pasaulyje” ).

Kas čia per žmonės? Kalba eina apie danus, kurie įvairiose apklausose daug dažniau nei kiti teigia esą esantys laimingi. Ilgą laiką Danija turėjo “atsupūtusios” ir labai tolerantiškos šalies reputaciją. Bet paskutiniu metu kažkas atsitiko ir Danija pasikeitė. Dabar Danija garsėja labai griežtomis taisyklėmis imigrantams, įstatymiškais imigrantų apribojimais ir tuo, jog populistinė ksenofobinė  Dansk Folkeparti pateko į parlamentą ir tapo trečia pagal dydį partija.

Kadangi rugsėjo mėnėsį vyks rinkimai Švedijoje, ir yra galimybė, jog ksenofobinė Sverigedemokraterna taip pat pateks į parlamentą, knygos autorė L.Sundström sumanė išsiaiškinti, kas galėtų atsitikti Švedijoje. Kadangi Danijoje tai jau faktas, autorė susikrovė lagaminus ir trims mėnesiams persikraustė į Kopenhagą, kur ji lankė kalbos kursus imigrantams, kur kalbėjosi su Folkeparti atstovais, su už ją balsuojančiais, su musulmonais, gimusiais Danijoje, su paprastais praeiviais ant suoliuko Strøget, su žurnalistais. Ir vis klausė, kaip tolerancija virto baime ir neapykanta, kaip svetingumas virto atsiribojimu. Kas atsitiko, jog gana daug  danų,vedusių užsienietę ar danių,  ištekėjusių už užsieniečių yra priversti gyventi kitur? Kodėl norint tapti Danijos piliečiu reikia žinoti, kuriais metais moterų rankinio rinktinė laimėjo pasaulio čempionatą? Kodėl reikia išlaikyti testą, kurio 30 procentų danų neišlaikytų?

Man labai patiko pati idėja, jog knygos autorė rimtai atsidėjo šitam darbui ir Stokholme palikusi savo šeimą tris mėnesius gyveno Danijoj. Štai čia žurnalistika!  Čia ne pas kokia poniutę į namus įsiprašyti ir jos sofą bei paveikslą paauksuotuose rėmuose nufotografuoti ir aprašyti. Čia ne tiesiog ( be jokios gilesnės analizės) aprašyti, ką lietuviai emigrantai pridirbo kokiame nors Anglijos miestelyje ar tiesiog įdėti į straipsnį pliko užpakalio nuotrauką. Aš lietuviškoje spaudoje labai pasiilgstu daugiau analitinių straipsnių, daugiau tiriamosios žurnalistikos , mažiau “pletkų”, nuogybių ir gilesnio požiūrio į aprašomus fenomenus.

Per daug nuklydau į lankas, laikas grįžti prie knygos.

Vakar ją perskaičiusi  laksčiau kaip ant sparnų ir to jausmo įkvėpta parašiau knygos autorei laišką per Facebooką. Ir žinot ką? gavau atsakymą!

K.Ž.G

7 thoughts on “Laimingiausi pasaulyje žmonės

  1. Kadangi knyga tik svedu kalba, tai dabar tikrai jauciuos, kaip to torto per ekrana tik palaizius be vilties kadanors ji paragauti 🙂 tai kas visgi tiem danams atsitiko? 🙂

  2. Knygoje aprašytas procesas, kaip gana ekstremistinių pažiūrų partija tapo normalizuota. Ta prasme, jog pati partija gal ir nebūtų įgavusi tokios valdžios, jei kitos partijos nebūtų “įsileidusios” jos, būtent Folkeparti labai smarkiai įtakojo debatus, būtent Folkeparti buvo leista pirštu rodyti į problemas (dažnai pseudoproblemas). Šalyje, kur mazdaug tik 6 procentai imigrantu yra neeuropieciai, priešrinkiminiuose debatuose net 40% visų diskusijų buvo būtent apie imigrantus. Kad ir kokia tema buvo diskutuojama, tuoj debatai buvo pakreipiami į ksenofobinę pusę.

    Žodžiu, nei rinkėjai, nei jų išrinktieji laiku netrenkė kumščiu į stalą ir nepuolė debatuoti su Folkeparti, o po truputį kone nepastebimai įsileido ją ir net perėmė dalį jos retorikos.

  3. oho, kaip idomu. G, juk facebooke Tyto Alba klausia, kokias knygas reiktu iosversti, visada gali ten pasiulyti ir butinai turi rasyti apie nevesrstas knygas – kad isplestum musu akirati!

  4. Parasiau jai, kad man labai patiko jos knyga, papasakojau keleta istoriju apie savo emigrantine patirti ir pasakiau, jog ji yra labai drasi ir protinga 🙂

    O ji padekojo uz tai, kad perskaiciau jos knyga ir pasake, jog sypsojosi skaitydama mano emaila 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s