Viso gero, Selma. Labas, Astrid

Nuo 2014ųjų Švedija turės naujus banknotus.

Dabar skelbiamas naujųjų banknotų dizaino kunkursas, tad niekas dar nežino, kokie tie pinigai bus.

Bet užtat jau žinoma, kokios asmenybės ant banknotų bus vaizduojamos: Ingmar Bergman, Greta Garbo ir kt.

Šiandieninį 20ies kronų banknotą su Selma Lagerlöf pakeis banknotas su Astrid Lindgren.

Tai, kad A.Lindgren bus pavaizduota ant kurio nors banknoto, buvo aišku nuo pat pradžių. Jei Švedijos bankas nebūtų priėmęs tokio sprendimo, būtų kilusi baisiausia audra.

Dabartinio banknoto aversas

Dabartinio banknoto reverse pavaizduotas Nils Holgersson ant žąsies skrendantis virš Švedijos

Kažkada ir mes Lietuvoje turėjoma moterį rašytoją ant banknoto, bet  pažiūrėjus į dabartinius pinigus pasidaro labai aišku, jog Lietuvos istorijoje ir kultūriniame gyvenime dominavo vyrai.

Iš apyvartos išimtas banknotas su Žemaite

Kokią Lietuvos moterį Tu pasiūlytum pavaizduoti ant banknoto?

K.Ž.G

15 thoughts on “Viso gero, Selma. Labas, Astrid

 1. Geras, net nežinojau, kad Nilsas ant banknoto įsitaisęs 🙂 ne taip seniai prieš miegą “Nilso keliones” skaitydavom. Labai gerai migdo.
  Iš moterų sunkoka pasiūlyti būtų, bet man Veronika Povilionienė viena iš tokių, kurios negali nepatikti. Iš rašytojų – gal Ieva Simonaitytė ar Šatrijos Ragana? Man kažkodėl atrodo, kad Vydūnas yra baisiausiai pervertintas: ant stambesnės kupiūros nei Kudirka, Basanavičius – nesąmonė. Vydūnas lygia greta su Žemaite turėtų būti, jei ne žemiau.

 2. Todėl pievu ir mano, kad geriems žmogeliams nėr ko ant tokio nešvaraus daikto kaip pinigas būti pavaizduotiems.

 3. Aš taip suprantu, akd ant pinigų deda tokius, kurių patongomis Lietuvos pamatai buvo kūriami – politiniai ar tai kultūriniai. Man artimesni šiaip nusipelnę žmonės.
  Iš Lietuvių moterų man Nėris labai labai, bet aišku ant nepriklausomos lietuvos pinigo jos neuždėsi…
  Povilionienė dar gyva, kažkaip nekorektiška gal, net nežinau – kaip paminklas koks.
  Ivanauskaitė dar tokia ryškesnė. Gal Radvilaitė kokia tiktų (nors irgi tariama biografija spalvota).

 4. Na pavyzdziui, Marija Gimbutiene.
  Arba Gabrielė Petkevičaitė-Bite. Arba Simonaityte.

  Tik reikalas yra tas, kad moteru inasas i istorija dazniausiai INTERPRETUOJAMAS kaip periferinis. Reikalas ne tas, kad jos maziau svarbiu dalyku yra padariusios, o tai, kad ju inasas LAIKOMAS maziau svarbiu. Apie jas maziau kalbama, jos reciau sulaukia demesio.

 5. Tikrai, Gimbutiene.
  Labai jau daug nominalų reiktų toms mažiau žinomoms moterims išgarsinti 😉

 6. Kai kurie žmonės juokauja, “Pigiausia Lietuvos moteris – Žemaitė” …
  Nežinau, kokios reakcijos sulauksiu iš čia skaitančiųjų, iš anksto atsiprašau… Bet manau, kad ant Lietuvos banknoto būtų tinkama D. Grybauskaitė.

 7. Sunku pas mus su tais zmonem ant banknoto. panasiai kaip su Salemoja Nerim, kuri susimaisius buvo truputi su ta raudona spalva. taip ir su prezidentais – butu juos gi galima deti, bet irgi labai kontravesiski – pabege, buve komunistai, autoritaristai ir panasiai, zodziu, vis tiek visiems neitiks. kunigaiksciu ir karaliaus neuzdesi, nes nezinok, kaip is tikruju atrode. zodziu, sunku su mumis.

 8. Tai gal tada dėti gyvūnus? Pavyzdžiui, nykstančius. Bent ant tų smirdinčių pinigėlių žvėriukus matytume. Ir vaikams patiktų. Čia “vagnorkes” menant.

 9. Oi, as visada sutikciau zveriukus matyti ant pinigu. Is kitos puses, as is esmes esu uz tai, kad ant pinigu dominuotu kazkas, atspindintis ta sali, bet tai turetu buti ant visu kupiuru. Kuom vienas zmogus/daikts/gyvunas yra vertesnis uz kita, ant didesnio nominalo parodyta? Todel uzdetu ant litu Gedimino pili ar Kryziu kalna ir tiek bedos, tik skaiciukus pakeistu. As uz tai.
  O jeigu jau reiketu pasirinkti kokia moteri, tai manyciau Zemaite labai i tema. Paprasta kaimo moterele (kaip ir mes pacios), o kazka parase, kazkoki indeli i lietuviu literatura idejo. Man Zemaite visada patiko savo senolisku paprastumu, primenanciu mano mociute.

 10. O man Zemaite idomi tuo, kad velai uzsieme tuo literaturiniu reikalu. Toks jausmas, kad padare, ko is jos norima buvo ir tada jau gyvenimas sau. cia as tipo isivaizduoju, kad gal ir as ka nors sugalvosiu, kai man bua 50 :))

 11. kzL, Zemaite dar plius bajoraite buvo, tik primygtinai skarele valstietiska devejo, lyg irodyt kazka visam pasauliui noredama. Tai jau dabar pradek kapstytis gimines medziuose, gal ir pati kokia bajoraite esi 😀 O tada iki literaturiniu aukstumu nebedaug liks 😀

 12. ChattyOwl, tiek to tie bajoraiciai, dauguma ju Lietuvoje buvo tokie kaip cia pasakius – nieko panasaus i bajorus, ubageliai ir tiek (tiek fizine, tiek dvasine prasme) 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s