Provincijos detektyvas

provincijos-detektyvas-virselis-525faf8b70692

Neilgai trukus po savo naujų knygų pristatymo “Tyto alba” pasiūlė perskaityti vieną iš naujai išleistų lietuvių autorių knygų – paslaptingojo (o gal tiksliau paslaptingosios?) Dano Sėlio “Provincijos detektyvą”. Ir perskaičiau šį savaitgalį – pavadinkim tai duokle smalsumui ir lietuvių autorių literatūrai.

Iš pradžių skaitydama galvojau, kad tikriausiai atsiprašysiu ir atduosiu knygą atgal, nes labai jau buvo provinciškas tas provincijos detektyvas – varčiau akis ir kitaip šnairavau į visokius kalbos, veikėjų išvaizdos ir elgesio šablonus (prašom per daug iš manęs nenorėti, kai aš ką tik po “Lazario moterų”), bet paskui skaičiau, skaičiau ir tapo per vėlu viską mesti, nes kad ir koks ten detektyvas bebūtų, vis tiek smalsu, kaip viskas baigsis.

Didžiausias šio detektyvo trūkumas, sakyčiau buvo toks ganėtinai nenatūralus veikėjų įvedimas į knygą, na, panašiai, ai, man dabar reikia Koščėjaus Nemirtingojo, tai tebūnie, štai ir atsiranda Koščėjus nemirtingasis, o dabar reikia aukso kiaušinio – tadam – aukso kiaušinis, o dabar reikia lavono – štai ir lavonas, oi, ne dar ne lavonas, dar kvėpuoja, ką daryt? ką daryt? Tai tas netikrumas labiausiai ir persekioja knygoje – netikra taip viskas kažkaip. Bet kai skaitai kaip pasaką, tai viskai nieko gal. O skaityti kaip pasaką visai įmanoma, nes knygoje yra ir ragana, ir laumė, ir beveik našlaitė, ir net tikras šeichas, už kurio, ne kas kitas, o lietuvė sėkmingai ištekėjus (bet ne našlaitė), na ir krūva seksualių didžiakrūčių blondinių, nepamirškim ir kantriai dešimt metų laukinčio visai neambicingo princo.

Didžiausias knygos pliusas – vis dėl to, nepaisant krūvos šiais netais į šalį numestų knygų, ji buvo perskaityta. Štai kaip.

Taigi skaičiau ir galvojau, kokia galėtų būti šios knygos auditorija, na, ji tikrų tikriausiai turėtų būti ne tokia priekabi, kaip nelemtoji KŽL. O labai nesikabinėjant prie žodžių, veikėjų, šablonų ir viso kito, dėl ko žiurkės akis varto, gal tų skaitytojų visai nemažai atsiras. Jei 50 pilkų atspalvių skaito, tai ko gi nepaskaičius apie pagoniškas orgijas, ane? Pirk prekę lietuvišką. Štai taip.

***

PS Ir dar viršelis geras.

12 thoughts on “Provincijos detektyvas

 1. Gal aš geriau nusipirksiu lietuvišką sūrelį ar varškę.
  Viršelio dizainas baisus, pavadinimas dar labiau, turinys irgi turėtų neatsilikti.

  1. Na kartais mes darome per daug toli einančias išvadas ir niekinančias išvadas. Taip, ko čia vargintis ir skaityti knygą apie Rokiškį, geriau praryti Rokiškio sūrelį arba varškę:))

 2. man tai vis įdomu, kodėl lietuviškuose detektyvuose nėra nė vieno normalaus lietuviško vardo ir lietuviškos pavardės. visokie Danai Sėliai, Arnai Daubros, Minai Žiaugros ir Jurai Vambros. o kuo Jonas Petraitis blogesnis? vardas veikėjo išskirtinesniu nepadaro, tik rašytojo talentas 🙂

  1. Mb, prajuokinai mane su “Danai Sėliai, Arnai Daubros, Minai Žiaugros ir Jurai Vambros”.
   Gal tai bandymas šiek tiek egzotizuoti veikėjus ir kalbą? Detektyvas Jonas Petraitis tai skamba taip…na toks …kaip iš anekdoto.

   Gal kas turi paaiškinimą tokiems vardams? gal kas pametėtumėt kokią teoriją?

 3. OO šitam detektyve irgi atkreipiau į tai dėmesį – Lėja, Tilda, Sidas, Hana (!!!), Marta – tikrai, Rokiškio vidury..

 4. Aha, visai sutinku. Aš irgi klausiau, iš kur tokie vardai Rokišky, bet kadangi autorius anonimas, tai niekas man negalėjo atsakyt. Kita vertus, Lėjų ir pvz. Vanesų dabar krūvos visuose miestuose, grynakraujus lietuvius Sidą ir Martą Vilniuje pažįstu asmeniškai. Liko Tilda ir Hana, hm, gal jų Rokišky ir yra?

 5. Jurgita, man atrodo, Leju dabar visur pilna, tik ne toje amziasu grupeje. Lejos dabar sakyciau vyriausios butu apie 10 m. amziaus. Sidas siaip yra is Ledynmecio 🙂

 6. Oi ne, šitie Sidas ir Marta yra mano bendraamžiai. man vis atrodydavo, kad Sidas – iš Corneille’o “Sido”, ten eiliuota tragedija.

 7. Perskaičiau. Galiu pasakyti, kad kai nori smegeninę pailsinti, viskas užknisa, tai ši knyga tikrai padės atsijungti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s