Apie bibliotekas ir bibliotekininkes

Delfi.lt perskaičiau straipsnį apie tai, kaip bibliotekose idiegimi savitarnos aparatai.

Apsidžiaugianti, nes manau, jog labai gerai, kad bibliotekinkai  bus atlaisvinti nuo tokio darbo ir galės daugiau dėmesio skirti  bibliotekų lankytojams, patarti, rekomenduoti. Pagaliau galės pasiūlyti daugiau knygų skaitymo valandėlių vaikams, knygų aptarimus suaugusiems.
Apsidžaugiau, nes pagalvojau, jog bus pakankamai personalo išmokyti žmonės ieškoti informacijos, ruošti kokius įdomius renginius bibliotekoje.
Pamaniau, jog galės ramiai katalogizuoti ir organizuoti fondus. Gal atsiras galimybė daugiau laiko skirti fondų formavimi, sprendimui, kurias knygas pirkti, o kurių ne.

Bibliotekininkų darbas yra daug daugiau nei tų kortelių pildymas. Gaila, kad mūsų mokyklos bibliotekinkė to niekaip nesuprato. Ar galit įsivaizduot, jog per visus mokymosi metus gimnazijoje į pačią biblioteką net kojos nebuvau įkėlusi? Nes moksleivių ji ten tiesiog neįleisdavo. Sustabdydavo ant slenksčio, grubiai užklausdavo, kokios knygos nori ir pati ją atnešdavo.

O apie vieną mylimiausių mano bibliotekinkių esu rašiusi čia. Jos vardas- Dalia Greičiutė, dabar ji Nidos bibliotekos direktorė. Iki šiol ją prisimenu su didžiule meile.

Ir jei tarp blogą skaitančių yra bibliotekos darbuotojų, tai noriu pasakyti jiems AČIŪ už labai svarbų jų darbą.

K.Ž.G

10 thoughts on “Apie bibliotekas ir bibliotekininkes

 1. Savitarnos aparatais teko naudotis tikrai ne kartą. Na, tai vien dėl to geras dalykas, kad išvengiu bibliotekininkės pastabos apie namuose tebeesančias knygas, kai ką tik pasiėmiau dar keletą. Nes bent jau man tokiais atvejais truputį sąžinė prabildavo, kad imu knygas, kai dar anksčiau paimtų neperskaičiau. 😀 O ir apskritai, šis pasiėmimo būdas visiškai patogus ir greitas.

  1. Na, jei darbuotojų per daug, tai tokia priežastis nieko blogo. Taip, mes kalbame apie žmogų, kuris gali netekti darbo. Tačiau jei jo darbas yra ką nors aprėkti, kad nenusivilko palto, tai biblioteka daugeliui bus jaukesnė be to žmogaus. Jei darbuotojų paprašo padėti surasti knygą, o ji kankinės vardu aiškina, kad reikia naudotis kartoteka, bet dabar viskas sumaišyta, tai gal ir padėsiu… Bet čia kalbu tik apie tą konkrečią biblioteką.
   Labai džiaugiuosi tais aparatais Mickevičiuje, nes tikrai nebuvo miela eiti, stovėti eilėse ir pastoviai klausyti, kaip tave tarbynės tetos aprėkia, nes tu ne ten pažymėjimą padėjai ar kažkokio persiregistravimo lapuko nepadavei iš karto.

   1. Aš tai jau baigiu pamiršti tokias bibliotekininkes. Švedijoj apie tokias nesu girdėjusi. Niekada nemačiau, kad pakeltų balsą, kad aprėktų.
    Visada labai maloniai padeda, dažnai kone per galvą verčiasi, kad rastų tai ko reikia. Bet kai gerai pagalvoju, tai daug tokių piktų bibliotekininkių esu sutikusi Lietuvoj. Ta gimnazijos bibliotekininkė, bibliotekininkė ankstesnėje mokykloje. Miesto bibliotekoj irgi kartais su tokiasi “karalieniškais fasonais” bendraudavo su skaitytojais.

    Suprantu, kad sunku tokiame darbe, nes tenka sutikti labai daug įvairių žmonių, bet aš kažkodėl visada įsivaizduoju, kad bibliotekų darbuotojai turi aukštą vidinę kultūrą (mano tėvelio mama buvo bibliotekininkė, tai ji man yra bibliotekininkių standartas) ir neturėtų pulti nemaloniai elgtis. Man bibliotekos darbuotojas pirmiausia turi būti profesionalus ir… geranoriškas.

 2. Man, asmeniškai, patinka knygų naudojimo pratęsimo paslauga, t.y. galiu pati pratęsti pasimtos knygos naudojimą. Ją galima pasinaudoti tris kartus vienai knygai. Tiesiog jungiesi prie Libis sitemos, prie “Mano sritis”, ir pratęsi knygų naudojimą. Juk ne visada spėji laiku perskaityti visas knygas, ypač jei pasiimi daugiau, ar skaitai rimtesnę literatūrą, ir jie negyveni šalia bibliotekos. Arba pratęsti galima, gavus laišką-įspėjimą, kad jau laikas grąžinti knygas.

 3. Na, tame straipsnyje minima, kad darbuotoju tikriausiai teks atleisti, bet tada likusios bibliotekininkes gaus didesnius atlyginimus, kas irgi manau yra labai sveikintina. Tik tikiuosi, kad liks gerosios, o ne tos, kurioms paltai ir tie neaiskus lapeliai labiausiai rupi

 4. Siaubas, o ne bibliotekininke!
  As kazkaip su visu savo mokyklu bibliotekininkem ypac gerai sutardavau. Buvau truputi bibliotekos ‘pet’, net apdovanojimus gaudavau kaip ‘geriausia skaitytoja’ :))

 5. Kad bibliotekininkės, kiek pastebėjau, darbo ir šiaip turi ganėtinai nemažai (kalbu apie didesnę, tokią, kaip pvz. Panevėžio Petkevičaitės- Bitės biblioteką) darbo. Vien kiek laiko užima tai, kai ateina kokia nors moteriškė, paprašo bibliotekininkės surasti kokių nors jos dar neskaitytų meilės romanų, kai kone visus ji yra perskaičiusi, o pati prisėda sau ant kėdutės. Tikrai smagu, kad bibliotekininkės geranoriškos ir bando surasti tokias knygas, kurios skaitytojui galėtų patikti, kad ir kokia ribota būtų skaitomų knygų tematika. Niekada minėtoje bibliotekoje nesu girdėjusi: eik pati ir susirask.. Tikrai malonios darbuotojos, kurios, būna, net ir pačios paklaus, ar nereikia pagalbos ieškant tam tikros knygos 🙂
  Tuo tarpu sostinėje pirmas apsilankymas vienoje iš bibliotekų nuteikė tikrai ne taip gerai: bibliotekininkė buvo visa susiraukusi, visiškai nerodė jokio noro pagelbėti, kad surastume reikiamą literatūrą, nuteikė taip, kad jau net ir nebesinori kojos atgal į ją kelti. Ir kalbu ne tik apie save, tokį įspūdį susidarė ir kai kurie kiti mano aplinkos žmonės. Tokiu atveju savitarnos aparatai tikrai pagelbsti, nes tuomet mažiau tikimybės susidurti su nemaloniais darbuotojais 🙂

 6. Giruliu bibliotekoj visada malonios bibiliotekininkes, jaunos ir smagios, o stai kai nuejau i Mickeviciu, tai man ten tik visokiu lapeliu snarenimas – ta nusinesk, ta atnesk, nei as susigaudau nei suprantu, jei viskas registruojama elektroniskai, kam ten dar ta kruva lapeliu? Ir rubininke tai jau kaip sakant net drebulys nuputo – atrodo pasiruosusi rankine ir visus rubus tavo nuo taves nuplesti…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s