Skirtingi

Stereotipinė situacija: "Kokia gėda! Mama Meška išplovė marškinius ir jie susitraukė. Tėtis Meškinas raudonuoja iš gėdos"

Paskutiniu metu labai “užsikabliavau” už leidyklos “Olika” (Skirtingi) leidžiamų knyga.

Ta leidykla leidžia knygas, kuriose nėra lytinių stereotipų, nes vengiu tų visų “mama mala, tėtė kala”, nes kaip rašoma čia   vaikų literatūroję “mergaitės pristatomos kaip mielos, naivios, prisitaikančios ir priklausomos, o berniukai dažniausiai yra aprašomi kaip stiprūs, drąsūs, rizikuojantys, nepriklausomi ir gabūs. Berniukai dažniausiai gauna kovotojų, nuotykių ieškotojo ir gelbėtojo rolę, mergaitėms gi dažniau priskiriamas rūpintojėlės, mamos, princesės, kurią reikia gelbėti ir kuri padeda vyrui vaidmuo “.

O aš noriu, kad mano vaikų tie stereotipiniai rėmai neribotų, kad jie galėtų rinktis tai, ką jie nori kaip individai, o ne tai ką jiems priskiria siauros samanotos ir nuvalkiotos normos, todėl stengiuosi, kad vaikai turėtų visokių knygų, kur tėčiai gali verkti, kur mamos išdykauja apsirengusios žmogaus voro drabužiais

Tai paskutiniu metu nupirkau net tris šitos leidyklos knygas.

“Kodėl verkia tėtis?” (“Varför gråter pappan?”).Teksto autorė Skrivit: Kristina Murray Brodin, iliustravo “Bettina Johansson .

Ant suoliuko sėdi tėtis ir verkia. Kodėl? Kas jam atsitiko? Alvdis ir Hamsa bando spėlioti, kodėl tas tėtis verkia. Ar jis pavargęs? Gal jis ką nors pametė? Gal jis nukrito nuo dviračio? Gal suvalgė per daug saldainių?

“Jausmų detektyvas” vaikams nuo dviejų metų, kuriame vaikai bando išsiaiškinti, kokios gi gali būti ašarų priežastys.

Kodėl verkia tėtis?
Gal jis labai alkanas?
Gal jis nukrito nuo dviračio?
Gal jis kažką pavogė ir jį pagavo policija?
Tėtis. pasirodo, verkė iš laimės, nes tuoj tuoj jis pasimatys su savo vaikais

Kitas dvi knygas parašė Åsa Mendel-Hartvig, o iliustravo Caroline Röstlund: ” Tesslas mamma vill inte! ” (“Teslos mama nenori!”) ir “Tesslas pappa vill inte!” (“Teslos tėtis nenori!”).

 

 

 

 

 

 

 

Vargšė Tesla! Jos mama nenori valytis dantų, ji nenori teptis kremu, o pažaidusi parke ji nenori eiti namo.

Tėtis nenori gerti kavos, skaityti laikraščio, dėtis kepurės ir eiti į darbą. Teslai tenka sugalvoti įvairių būdų, kaip nugalėti tą nuolatinį tėvų nenorėjimą ir prigalvoti visokių įdomybių, kad jie darytų tai, ką reikia.

Labai žavios knygos, kur tėvai ir vaikas yra susikeitę vietomis, kur parodoma, kaip dažnai mažos kasdieninės problemos išsprendžiamos išradingai ir linksmai.

Teslos mama nenori plautis rankų.- baik prieštarauti, -sako Tesla. - Ne!- sako Teslos mama
Teslos mama nenori valgyti
Teslos tėtis nenori skaityti laikraščio
Teslos tėtis nenori eiti į darbą
Teslos tėtis nenori šukuotis, bet...
jis sutinka šukuotis, kai Tesla prižada jam į plaukus prisegti segtukų
o kepurę Teslos tėtis užsideda tik tada, kai Tesla uždeda ant kepurės blizgutį

K.Ž.G

11 thoughts on “Skirtingi

  1. Giedre, kodel mes tik dabar suzinome apie sita stebukla??? AAAA Nerealu, zinau, ka dabar darysiu kiekviena ryta ir vakara 🙂 – Nenoresiu!

  2. Laba diena,
    sakykite , o is kur jus siunciates švediskas knugutes, ir aš savo mazylems tokiu noreciau….juolab, kad ir suprantu mazumele:)

  3. Tos Teslos yra daugiau nuotykiu, ane? Ar ten ta serija kazkokia, pas mane vokiskas variantas ir angliskas su kita kalba kartu (gal kokia svedu, net nezinau) – darbe yra padovanota kazkieno, berods vokieciu. Lyg apie isvyka su tevais ir palapine – bet kadangi vokiskai, tai as pati pagal paveikslelius istorija prikuriu… dabar suprantu, kad tai ne siaip istorijos.

    1. Anafora, kad kiek as zinau lyg ir nera daugiau sitos Tesslos nuotykiu. Bent jau daugiau Åsa Mendel-Hartvig knygu neradau.

  4. Paziuresiu darbe, nes kad Tesa mergaites vardas tai tikrai, bet nei autoriaus nieko neatsimenu. Gal sutapimas geras – irgi su seimyna ji ten taip pat pramogauja.

  5. Pagaliau prisiruosiau paieskoti knygos darbe, nes pasimirstu. Aisku mano atmintis paskutinis dalykas del kurio lazinciausi – knyga kuria turejau galvoje apie Leja su palapinem keliauja, tai tekstas vokiskas ir angliskas, o va sumaisiau paveikslelius su tokia – kaip tik svediska – “En dag i prinsessan Victorias liv” – (autoriu pamirsau nurasyti) nes paveiksleliai tokie idomesni 🙂 Tai labai siulyciau paieskoti jeigu dar neturite, labai “svediska” visuomenes lygiateisiskumo prasme, antirasizmo ir diskriminacijos prevencijai – turiu tik perpasakojima angliskai, uzrasyta dovanojusiu patrneriu. Parasykite, kaip seksis skaityti vaikams jeigu skaitysite, saviem visko dar nepasakojau, nes pasijutau nepasiruosusi…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s