Kai man patiko Amerikietiška pastoralė, ir po nerealaus filmo Elegija, skaitinėdama apie Philip Roth, visur aptikdavau, kad jis ypač išgarsėjo po knygos Portnoy’s Complaint, o lietuviškai lyg ir nieko daugiau neišversta, nusprendžiau pabandyti tą autorių išgarsinusią knygą. OMG! 1969 m. už šitą knygą jis turėjo būti gerokai palinčiuotas (o gal čia tik man taip atrodo). Manau, kad tokią knygą iš viso įmanoma ir atleistina parašyti tik autoriui žydui, nes bet kokios kitos tautybės autorius mažų mažiausiai būtų paskelbtas persona non grata Izraelyje arba apšauktas kokiu naciu ar panašiai.
Alex Portnoy, triesdešimt trijų žydas sėdi psichiatro kabinete ir pasakoja savo gyvenimą. Iš to ir pavadinimas – Alexo skundas, visą knygą Alexas psichiatrui “skundžiasi”, bet tik nepagalvok, kad tie skundai kokie verksmingi ar graudulingai, greičiau jie yra visiškai crazy, tokie, kad nieko kito nelieka, kaip klausant (knygą klausiau) gerai pažvengti, kiekvieną kartą nusistebint, kad “nu, šakės ir pavaro tas Pilypas”. Šiaip patarčiau labai jautrioms sieloms, o gal labai rimtoms sieloms geriau neskaityti. Nes nervai gali neatlaikyti masturbavimosi aprašinėjimo (nakčiai pėdsakams paslėpti Alexas pasilikdavo tos dienos kojines – dviem kartams) visokiose įmanomose situacijose, patikėk, tikrai visokiose! Ir tokio atviravimo visais įmanomais klausimais – kaipgi kitaip įmanoma psichiatrui išnarplioti sudėtingą žydišką situaciją?

Knygoje daug žydiškumo nagrinėjimo (“A Jewish man with parents alive is a fifteen-year-old boy, and will remain a fifteen-year-old boy until they die! ” arba “Doctor Spielvogel, it alleviates nothing fixing the blame – blaming is still ailing, of course, of course – but nonetheless, what was it with these Jewish parents, what, that they were able to make us little Jewish boys believe ourselves to be princes on the one hand, unique as unicorns on the one hand, geniuses and brilliant like nobody has ever been brilliant and beautiful before in the history of childhood – saviors and sheer perfection on the one hand, and such bumbling, incompetent, thoughtless, helpless, selfish, evil little shits, little ingrates, on the other!” ), vaikų ir tėvų santykio, žydų ir nežydų (gojų) santykių amžiaus viduryje, vertybių, jų keitimosi, kartų keitimosi ir dar krūva visokių temų. Ir visa tai nė kiek nenuobodu (gal kiek sunkoka suprasti klausyti- dar nė vienos knygos tiek neatsukinėjau atgal), su gera doze humoro. Antrą kartą įsitikinu, kad Philip Roth ne veltui yra vadinamas vienu iš geriausių Amerikos rašytojų. Dabar tik ir svajoju, iš kur gauti laiko kitoms jo knygoms ir nuo kurios pradėti, nes jų gera krūvelė prirašyta! Rekomenduoju, rekomenduoju (išskyrus jautrias sielas).
Philip Roth apie knygą.
Gabaliukas knygos čia.
ką tik atidaviau “baltoms lankoms” lietuvišką vertimą 🙂 galgi išleis iki rudens… ir ištraukėlė iš romano lietuviškai – “Metų” žurnalo balandžio mėn. nr. galėsit kritikuot 🙂
mb, ojojojojojoj…kaip smagu! Jei ne su google vertei, tai nekritikuosim 😉
mb, nu, sakes, buciau zinojus, buciau tikrai laukus laukus laukus! Nu, ka teks skaityti is naujo 🙂
Į lietuvių dar yra išversta Rotho “Apmaudas”- irgi gera knyga.
Teisingai, bet kiek atsimenu, nera is jo knygu-zvaigzdziu
Dar yra Amerikietiška Pastoralė, už kurią buvo apdovanotas Pulitzerio premija.
Priminimas: jau pasirode Mariaus Buroko isverstas Portnojaus skundas! Tik kazkaip matau, ne baltose lankose. http://www.lzinios.lt/Svietimas-ir-kultura/Lietuviskai-isleistas-pats-skandalingiausias-Ph.-Rotho-romanas-Portnojaus-skundas
Itariu, kad skaitysiu antra karta
O kiti pirmą kartą 🙂 Dėkui už priminimą.
Na, nesu jautri siela, bet paaugliniai vyriško brendimo reikalai, jų analizavimas ir detalizavimas mane užblokavo ir toliau nei 18 proc. knygos nepasistūmėjau:) O gaila, nes rašymo stilius, humoras ir išprotėjusi žydų šeimynėlė man patiko! Kažkaip net piešėsi Marvelous Mrs Maisel serijalo herojai, jų virtuvės ir nepatylintys veikėjai (tik skoningiau ten viskas). Bandysiu kitą Roth knygą, tikriausiai.
Oo, kaip gaila, man labai patiko.